👩⚕️💉👨⚕️Hypoglykemická kóma: příznaky. Naléhavá péče o hypoglykemickou kómu

Hypoglykemická kóma: příznaky. Naléhavá péče o hypoglykemickou kómu

Hypoglykemická kóma – ztráta vědomí v důsledku nástupu nejtěžšího stupně hypoglykemie u diabetes. Pacient, který spadl do hypoglykemického kómatu, má obvykle bledou, vlhkou pokožku. Tachykardie je často zaznamenána – zvýšení srdeční frekvence na 90 tepů za minutu nebo více.

Načítá se …

Jak se stav zhoršuje, dýchání se stává povrchní, pokles krevního tlaku, bradykardie, studená kůže. Žáci nereagují na světlo.

Příčiny hypoglykemické kómy

Hypoglykemický kóma se obvykle rozvíjí z jednoho ze tří důvodů:

  • diabetický pacient není trénován včas, aby zastavil hypoglykemii v jednoduché fázi;
  • po nadměrné spotřebě alkoholických nápojů (nejnebezpečnější možnost);
  • zavedla nesprávnou (příliš velkou) dávku inzulínu, nesouhlasila s příjmem sacharidů nebo fyzickou aktivitou.

Přečtěte si článek "Hypoglykemie v diabetu: příznaky a léčba" – jako diabetik v době samotné, kdy můžete zastavit hypoglykemii, když cítíte její první příznaky.

V jakých situacích vzrůstá riziko, že injekční dávka inzulinu je nadměrná a způsobuje hypoglykemickou kóma:

  • si nevšimla, že koncentrace inzulinu je 100 U / ml místo 40 U / ml a dávka 2,5krát větší než je potřeba;
  • náhodně injikoval inzulín ne subkutánně, ale intramuskulárně – v důsledku toho se jeho účinek výrazně zrychlil;
  • po zavedení dávky "krátkého" nebo "ultra krátkého" inzulínu, pacient zapomene jíst, tj. jíst sacharidy;
  • Neplánovaná fyzická aktivita – fotbal, jízda na kole, lyže, bazén atd. – bez dodatečného měření glukózy v krvi a konzumace sacharidů;
  • jestliže diabetická tuková játra je dystrofická;
  • chronické selhání ledvin (komplikace diabetu na ledvinách) zpomaluje "využití" inzulínu a v této situaci by měla být jeho dávka časově snížena;

Hypoglykemická kóma se často vyskytuje, jestliže diabetik záměrně překročí dávku inzulínu. To se provádí skutečně spáchat sebevraždu nebo ji simulovat.

Prevence hypoglykemie u diabetes 1. typu:

  • Program pro léčbu diabetu typu 1 u dospělých a dětí
  • Líbánky a prodloužení
  • Diabetes 1. typu u dítěte se léčí bez inzulínu pomocí správné stravy. Rozhovor s rodinou.
  • Jak zpomalit zničení ledvin

Hypoglykemický kóma na pozadí alkoholu

U diabetu typu 1 je alkohol obvykle zakázán, ale musí být konzumován mírně. Přečtěte si více v článku "Diabetes u diabetu 1. typu". Pokud pijete příliš mnoho, pravděpodobnost, že dojde k hypoglykemickému kómatu, je velmi vysoká. Protože ethanol (alkohol) blokuje syntézu glukózy v játrech.

Hypoglykemický koma po užívání horkých nápojů je velmi nebezpečný. Protože to vypadá jako obyčejná intoxikace. Pochopte, že situace je opravdu obtížná, ani pitný diabetik, ani jiní. A také proto, že obvykle nepřijde hned po pití, ale po několika hodinách.

Diagnostika

Chcete-li rozlišovat hypoglykemický kóma od hyperglykemického (tj. Kvůli velmi vysokému cukru), musíte měřit glukometr v krvi. Ale ne všechno je tak jednoduché. Existují zvláštní situace, kdy má pacient dlouhou dobu cukrovku, ale nebyl léčen a nyní právě začal užívat inzulín a / nebo tablety snižující cukr.

U takových pacientů se hypoglykemická kóma může objevit při normální nebo dokonce zvýšené hladině glukózy v krvi – například u 11,1 mmol / l. To je možné, pokud cukr v krvi rychle klesá z velmi vysokých hodnot.Například od 22,2 mmol / l do 11,1 mmol / l.

Jiné laboratorní údaje nepřesvědčují správnou diagnózu toho, že kóma u pacienta je hypoglykemická. Cukr v moči pacienta, zpravidla ne, s výjimkou případů, kdy byla glukóza uvolněna do moči před vznikem kómatu.

Efektivní léčba diabetu 2. typu:

  • Jak se má léčit u diabetes typu 2: krok za krokem
  • Léky na diabetes typu 2: podrobný článek
  • Tablety Siofor a Glucophage
  • Jak se naučit těšit z tělesné výchovy

Naléhavá péče o hypoglykemickou kómu

Pokud diabetik ztratil vědomí kvůli hypoglykemické kódě, pak ostatní potřebují:

  • položte jej na jeho stranu;
  • uvolněte dutinu ústní po zbytcích potravin;
  • pokud může ještě polknout – vypít teplý sladký nápoj;
  • pokud ztratil vědomí, aby už nemohl polknout, – nenechávejte kapalinu do úst, aby nedošlo k smrti;
  • pokud má diabetik injekční stříkačku s glukagonem – 1 ml injekčně podkožně nebo intramuskulárně;
  • zavolejte sanitku.

Co udělá lékař ambulance:

  • Nejprve vstříkne 60 ml 40% roztoku glukózy intravenózně a pak bude schopen určit, která koma je hypoglykemická nebo hyperglykemická
  • pokud diabetik nenastoupí vědomí – začíná injektovat 5-10% roztok glukózy intravenózně a je transportován do nemocnice

Následná lůžková péče

V pacientově nemocnici jsou vyšetřováni na mozkovou traumu nebo kardiovaskulární katastrofy (včetně intrakraniálního krvácení). Zjistěte, zda došlo k předávkování tabletami snižujícími cukr nebo inzulínem.

Pokud došlo k předávkování tabletami, provede se opláchnutí žaludku a vstřikuje se aktivním uhlím. V případě předávkování inzulínem (zejména prodlouženým účinkem) se provádí chirurgická excizie místa vpichu, jestliže po něm uplyne nejvýše 3 hodiny.

Zavedení 10% roztoku glukózy do kapek pokračuje až do normalizace hladiny cukru v krvi. Aby nedošlo k přetížení kapalinou, střídavě 10% glukózy s 40%. Pokud se pacient do zařízení nedostane během 4 hodin a delší – je velmi pravděpodobné mozkový edém a "nepříznivý výsledek" (smrt nebo zdravotní postižení).

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: